Blog

21 Sty

Wszystko o łupieżu, walce i profilaktyce

 

 Zima się skończyła a Tobie wciąż z włosów sypie się biały śnieg? Masz problem z łupieżem i nie wiesz jak go wyleczyć? Wszystko w tym temacie przeczytasz w poniższym artykule.

 

Zacznijmy od tego czym dokładnie jest łupież. To nic innego jak choroba skóry głowy, która charakteryzuje się łuszczeniem naskórka. Obumieranie i łuszczenie się skóry jest procesem naturalnym i występuje u każdego jednak jego nasilona ilość świadczy o problemach.

Łupież wbrew wszelkim mitom nie jest zaraźliwy ani groźny ale nie jest estetyczny.

Objawy łupieżu to oczywiście kawałki martwej skóry, które obserwujemy czasem u niektórych na włosach oraz ramionach. Kawałki naskórka mogą mieć różną wielkość oraz różnić się stopniem natłuszczenia. Łupież zazwyczaj pojawia się w zimie bo to właśnie wtedy jesteśmy narażeni na wysuszenie skóry przez ogrzewanie.

 

Czynnikami ryzyka powstawania łupieżu są:

- wiek- przeważnie łupież pojawia się u osób mniej więcej w okresie dorastania do okresu dorosłego. Łupież malutkich dzieci oraz osób starszych raczej nie dotyczy.

- płeć- najczęściej problem ten występuje u mężczyzn co jest związane z działaniem męskich hormonów, które to powodują wyższy poziom wydzielania łoju

- zła dieta- czyli taka, która jest uboga w kwasy tłuszczowe, wit. B, cynk

- tłuste włosy- czyli nieodpowiednia higiena i preparaty do włosów. Łój stanowi idealną pożywkę dla drożdży.

- choroby- głównie choroby neurologiczne oraz osoby po ataku serca, wylewie i narażeni na stres

 

Przyczyny powstawania łupieżu :

- zbyt sucha skóra- to główna przyczyna odpowiedzialna za powstawanie łupieżu czyli brak odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry

- łojotokowe zapalenie skóry- nie leczone podrażnienia skóry i zła higiena prowadzić mogą do zaczerwienień pokrytych łuszczącymi białymi bądź żółtymi płatami martwej warstwy naskórka

- łuszczyca, egzema

- zła higiena- czyli w skrócie zbyt rzadkie mycie włosów a w szczególności skóry głowy. To podczas mycia usuwane są nagromadzone resztki martwego naskórka

- uczulenie na składniki niektórych preparatów kosmetycznych

 

Profilaktyka i leczenie łupieżu

Przede wszystkim właściwa pielęgnacja. Zrezygnuj z używania bardzo wielu kosmetyków do stylizacji włosów, odzywek, pianek, żelów, lakierów czy serów. Korzystaj z łagodnych, nie zapychających szamponów a także pamiętaj o regularnym myciu włosów i masowaniu skóry głowy. Wzbogać dietę o warzywa, owoce, ryby i nabiał. Pamiętaj także o piciu ok. 2 litrów wody dziennie. Warto także stosować naturalne płukanki i maseczki.

Walka z łupieżem nie oznacza kupowania drogich preparatów. Niektóre domowe sposoby mogą okazać się dużo bardziej skuteczne a na pewno bezpieczniejsze i tańsze.

 

Płukanka pokrzywowa - dla ciemnych włosów

Przygotuj napar z suszonych liści pokrzywy- łyżkę suszu na szklankę wody. Odstaw na kwadrans do zaparzenia, po czym odcedź i spłucz włosy i skórę głowy.

Płukanka lipowa - dla jasnych włosów

Ugotuj 4 łyżki stołowe lipy w 2 szklankach wody. Odstaw i poczeka kwadrans do naciągnięcia. Odcedzonym płynem spłucz włosy.

Maseczka jogurtowa

W umyte i lekko wilgotne włosy wetrzyj jogurt naturalny, owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie maseczkę zmyj ciepłą wodą a włosy umyj delikatnym szamponem

Odżywcza maseczka śródziemnomorska

Rozetrzyj ze sobą 1 szklanki oliwy z oliwek, żółtko i sok z jednej cytryny. Tak przygotowana maseczkę nałóż na włosy po umyciu i osuszeniu, zamiast odżywki i pozostaw na nich prze 20 minut. Po upływie czasu spłucz maseczkę z włosów, a włosy umyj delikatnym szamponem.

Maseczka jajeczno-rumowa do włosów suchych

Dwa żółtka, dwie łyżeczki rumu i dwie łyżeczki oliwy z oliwek połącz ze sobą w masę. Umyj włosy, delikatnie osusz i nałóż maskę. Pozostaw na 30 minut i owiń głowę ręcznikiem, po czym zmyj maseczkę ciepłą wodą, a włosy umyj raz jeszcze delikatnym szamponem.

Maseczka jajeczna

Roztłucz jajko oddzielając żółtko od białka. Białko ubij na sztywną pianę, a do gotowej dodaj żółtko i delikatnie wymieszaj. Na czyste lekko odsączone włosy nałóż maseczkę, dokładnie wmasowując ją w skórę, a następnie pozostaw na 30 minut owijając głowę ręcznikiem. Na końcu zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Wcieranie soku z cytryny w skórę głowy

W umytą i opłukaną skórę głowy wcieraj sok z jednej cytryny przez około 5 minut. Po tym czasie spłucz włosy i umyj delikatnym szamponem. Zabieg powtarzaj codziennie, do chwili aż łupież przestanie Ci doskwierać. Pamiętaj aby dobrze przecedzić sok, ponieważ kawałki cytryny ciężko spłukują się z włosów

Okłady z olejku rycynowego

Umyj włosy, delikatnie osusz ręcznikiem, po czym wetrzyj w skórę głowy 1 szklanki olejku. Owiń głowę ręcznikiem i poczekaj pół godziny. Po upływie czasu spłucz głowę wodą a włosy raz jeszcze umyj delikatnym szamponem. Zabieg powtarzaj co 2 tygodnie i pamiętaj, jeśli jesteś w ciąży, nie stosuj tego zabiegu.

Okłady czosnkowe

Rozgnieć przez praskę dwa ząbki czosnku i dodaj do nich szklankę ciepłej, przegotowanej wody. Wymieszaj wszystko razem i pozostaw na ok 5 minut. Mieszankę wmasuj w skórę głowy, bezpośrednio po umyciu, pozostaw na niej na ok 5 minut, po czym spłucz obficie wodą. Okłady powtarzaj nie częściej niż raz w tygodniu, gdyż czosnek ma silne działanie drażniące i przy częstym kontakcie ze skórą może wywołać zaczerwienienia i podrażnienia.