Blog

21 Sty

Sauna fińska

Sauna fińska (sauna sucha, klasyczna) - wskazania, przeciwwskazania czyli recepta na zdrowie oraz piękno naszej skóry i duszy.

 

Jak wiadomo, sauna jest relaksująca i oczyszczająca. Jest formą pielęgnacji urody. Regularne kąpiele w saunie utrzymują skórę zdrową, młodą i elastyczną. W saunie suchej doznamy trochę innych odczuć aniżeli w saunie parowej. Dziś przybliżę Wam tematykę sauny suchej.

 

Dane techniczne: W saunie fińskiej temperatura osiąga od 60-110 stopni  Celsjusza, niemniej najczęściej ustawiana jest w granicach 90 stopni. Wilgotność powietrza wynosi 5-20%. Oblewając gorące kamienie wodą wytwarza się dodatkowa para, która korzystnie jonizuje powietrze a także pozwala uzyskać warunki, w których temperatura skóry ciała wzrasta do 41 stopni  Celsjusza. Powoduje to wzmożone wydalanie potu z toksynami a skóra staje się gładsza, lepiej ukrwiona i oczyszczona.

 

Jak korzystać: Po sauny suchej wchodzi się po dokładnym umyciu i osuszeniu ciała. Nie wolno korzystać na czczo ani po zbyt obfitym posiłku. Bezwzględnie nie pijemy alkoholu ani także bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Zalecany jest najpierw odpoczynek 15- 30 minut. W saunie siedzimy albo leżymy na suchym ręczniku. Średni czas pobytu w saunie powinien wynosić od 8 do 12 minut ale nie dłużej niż 15. Zaleca się regularne korzystanie z sauny, najlepiej 3 razy w tygodniu. Po każdym wyjściu z sauny należy się schłodzić zimnym prysznicem, odpocząć ok. 10 minut oraz uzupełnić utracone płyny. Średnio zaleca się wypić ok. 1litra wody. Po wyjściu z sauny suchej nie zaleca się korzystania z sauny parowej ani jacuzzi.

 

Przeciwwskazania do korzystania  sauny suchej:

- przeziębienie, grypa, gorączka

- stany zapalne

- nosicielstwo chorób zakaźnych

- choroby serca

- nadciśnienie tętnicze, żylaki, niewydolność krążenia, kruche naczynka krwionośne

- grzybica i choroby skórne

- choroby nowotworowe

- chroby płuc, astma

- choroby weneryczne

- niewydolność tarczycy, nerek

- jaskra

- wrzody, cukrzyca

- ostry trądzik różowaty

- ciąża, menstruacja

 

Wskazania do korzystania z sauny suchej:

-choroby układu krążenia

- choroby układu trawienia

- choroby kobiece ( stany pooperacyjne, zaburzenia cyklu, niepłodność, oziębłość płciowa)

- choroby układu nerwowego (nadmierna pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu, nerwice, zespoły korzonkowe)

- choroby układu oddechowego, zapalenie zatok, oskrzeli,  astma oskrzelowa

- stany pourazowe kości oraz stawów, mięśni, wiązadeł

- angina, otyłość, zaburzenia łaknienia