Blog

21 Sty

Sauna parowa

 

Jak w miły I przyjemny sposób, relaksując się sprawić aby ciało było zdrowe, skóra piękna a nasz umysł świeży I gotowy do działania?! Sauna parowa i wszystko o niej.

 

Dane techniczne: W saunie parowej, w przeciwieństwie do suchej, panuje temperatura ok. 40- 55 stopni  Celsjusza.  Wilgotność powietrza wynosi natomiast 100%. Jest to idealne miejsce dla osób, które źle znoszą warunki panujące w saunie suchej niemniej mają ochotę na podobną formę relaksu. W tej saunie z uwagi na tak dużą wilgotność powietrza, dużo szybciej zauważymy pocenie się skóry.

 

Działanie: Kąpiel parowa zapewnia komfort psychiczny i fizyczny. Dzięki dużej wilgotności powietrza i łagodnej temperaturze napięte mięśnie szybko się rozluźnią, organizm dotleni i poprawi się przepływ krwi w organizmie. Stosowanie sauny parowej zapobiega urazom podczas treningów, usuwa toksyny z organizmu i ogólnie prowadzi do lepszego ukrwienia. Zostaje także zwiększona odporność organizmu, drogi oddechowe łatwo się oczyszczają, podrażnione zatoki alergią czy przeziębieniem zostają załagodzone. Sauna parowa odtruwa organizm, usuwa stres, uwalnia nas od wielu zmartwień, pomaga w leczeniu schorzeń a także co ważne dla pań, pozwala na utratę kalorii i pozbycie się celulitu.

 

Jak korzystać: Z sauny parowej powinno korzystać się w trzech cyklach. Na każdy jeden cykl przypada 8-15 minut w saunie.  Po każdym z nich należy schłodzić ciało zimnym prysznicem, pamiętając o tym by zacząć polewać ciało od stóp w kierunku serca, kończąc ciepłym prysznicem poprawiającym krążenie. Po prysznicu udajemy się na spoczynek aby ostudzić organizm i zregenerować siły. Na zakończenie, tuż przed ubraniem się należy osuszyć ciało i nasmarować je olejkiem aby wyrównać utratę wilgoci. Zaleca się uzupełnienie płynów w  średniej ilości wody mineralnej oraz soku owocowego. Z sauny parowej najefektywniej będzie, jeśli skorzystamy z niej 2-3 razy tygodniowo.

 

Wskazania do korzystania z sauny parowej:

- choroby układu ruchu, bóle reumatyczne, zapalenie stawów

- stany pourazowe narządów ruchu

- choroby układu nerwowego

- nieżyt górnych dróg oddechowych, katar, przeziębienie, zapalenie zatok

- choroby płuc, astma oskrzelowa

- choroby układu krążenia, nadciśnienie, niedrożność tętnic

- stany zapalne narządów rodnych

- nie ostre schorzenia skórne tj. trądzik

 

Przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej:

- choroby skóry o przebiegu ropnym

- padaczka, stany psychotyczne

- choroby nowotworowe, nerek, wątroby, gruźlica

- choroby układu krążenia, zapalenie żył

- choroby zakaźne

- stany gorączkowe

- skłonność do krwawień

- ciąża