Blog

29 Sty

Psychologia barw

       Po określeniu swojego typu urody i pory roku warto skompletować garderobę według określonych zasad rządzących światem kompozycji kolorystycznej. Pozwoli to niejednokrotnie zaoszczędzić czas przy wyborze ubrań, w sklepie czy stosownie do okazji.

Poniżej przedstawiam kilka moim rad, które ułatwią Wam funkcjonowanie i zapewnią świetny wygląd.

Przejrzyj swoje ubrania i zobacz czy widzisz w niej jakieś związki pomiędzy występującymi barwami. Zwróć uwagę na rodziny kolorów, które tworzą. Czy w Twojej garderobie panują ubrania o podobnych kolorach i odcieniach? Czy może jest wiele kolorów i nie zawsze wiesz co z czym połączyć? Zestawianie ubrań w tym samym kolorze często jest w brew pozorom dość ryzykowne ponieważ niejednokrotnie różnią się odcieniami,. Nawet czerń może mieć ciepły i zimny odcień a ich połączenie nie jest trafnym wyborem.

Pamiętaj, że kolory zimne o zmierzchu jaśnieją, a ciepłe ciemnieją.

Kolory ciepłe przybliżają, zaokrąglają, wysuwają na pierwszy plan, natomiast  kolory zimne optycznie pomniejszają, oddalają.

Jeśli chcesz optycznie wyszczuplić pewne części swojego ciała zrób to odcieniami chłodnymi, ale pamiętaj że wieczorem działanie tych barw jest zupełnie odwrotne - zimne przybliżają, a ciepłe oddalają.

Buty zawsze powinny być w kolorze o ton ciemniejszym od reszty ubioru. Ma to swoje wytłumaczenie w stylizacji ubioru., ponieważ barwy lekkie  nie powinny być umieszczone poniżej ciężkich. Takie zestawienie daje wrażenie dysharmonii i ciężkości sylwetki.

Barwy lekkie to biel i wszelkie rozbielone odcienie, błękity, szarości, róże. Barwy ciężkie to wszelkie ciemne odcienie i kolory ziemi, brązy, czernie, fiolety, purpury.

W palecie barw każdego typu urody znajdują się barwy neutralne, takie jak granat, oliwka, szary, ciemny beż.

W sytuacjach, gdy szczególnie zależy, Ci na wyrażeniu swojej przewagi nad innymi operuj kolorem niebieskim, czerwienią lub fioletem. Te trzy barwy stały się niemal klasyką i często są określane jako kolory neutralne, wzbudzające respekt.

Barwy o średnim natężeniu (ocieplone szarości, brązy i beże) mają tę właściwość, że przyjaźnie nastawiają ludzi do osób noszących te kolory. Uważa się je za najmniej groźne i to właśnie one mają największe szanse skłonienia innych do otwarcia się i mówienia wprost. Jeśli więc zależy Ci na tym, by inni dzielili się z Tobą swoimi pomysłami i kłopotami, nie wkładaj ubrań o ostrych i ciemnych kolorach, zrezygnuj z kontrastów.